Magyarország erdészeti tájai

2024-10-18 10:55:45


ELŐSZÓ

Az elmúlt fél évszázadban jelentős paradigmaváltás zajlott le az erdészeti ágazatban. Az államosítást, majd az ötéves tervek feszített termelési szemléletét követően a rendszerváltozás után ismételten megjelent a magán-erdőtulajdon, és előtérbe kerültek a természetvédelmi, turisztikai és klímavédelmi szempontok. Kialakult a XXI. századi fenntartható erdőgazdálkodás szakmai keretrendszere, amely az erdők ökoszisztéma-szolgáltatásainak fenntartására fókuszál, és a gazdálkodás termékének magát az élő erdőt tekinti.

A jelen erdészei azonban a korábbi időszakok örökségével gazdálkodnak. Emiatt nagy a jelentősége annak, hogy a Magyarország erdészeti tájai kiadványsorozat egy átfogó – összevetésre is alkalmas – pillanatképet ad a magyar erdőkről és az erdőgazdálkodásról, méghozzá az erdészeti tudományok, az oktatás és a gyakorlat, valamint az igazgatás szakembereiből létrejött szerzői közösség munkája eredményeként.

A kiadványsorozat 2017-ben megjelent Nagyalföld és Északi-középhegység, majd a 2019-es Dunántúli-középhegység és Kisalföld köteteit a sorozat lezárásaként pedig a Nyugat-Dunántúl és a Dél-Dunántúl erdészeti tájcsoportjairól szóló kötetek követik.

A kötetek az Agrárminisztérium és az erdészeti igazgatás támogatása mellett, 106 szerzőként közreműködő szakember részvételével készültek el.

A teljes sorozat megjelentetéséig tizenkét év, akadályoktól sem mentes időszak vezetett, amiért köszönet jár a szerzőknek, a szerzőket segítő elméleti és gyakorlati szakembereknek, továbbá az erdészeti igazgatás munkatársainak. Ajánlom e kiadványt mindazoknak, akiket érdekel, hogy a magyar erdészet az elmúlt ötven évben honnan hova jutott el, melyek az ágazat legfontosabb jellemzői és aktuális folyamatai a kétezres évek elején. Bízom benne, hogy szakemberek és nem szakemberek egyaránt haszonnal forgatják majd, s abban is, hogy újabb öt évtized elteltével ismét igény mutatkozik annak bemutatására, hogy az immáron ebben a kiadványban felvázolt kiindulási állapothoz képest mi történt a magyar erdőkben.

Budapest, 2022. 12. 10.

Zambó Péter

okl. erdőmérnök, erdőkért és földügyekért felelős államtitkár


I. NAGYALFÖLD ERDÉSZETI TÁJCSOPORT IV. KISALFÖLD ERDÉSZETI TÁJCSOPORT
II. ÉSZAKI-KÖZÉPHEGYSÉG ERDÉSZETI TÁJCSOPORT V. NYUGAT-DUNÁNTÚL ERDÉSZETI TÁJCSOPORT
III. DUNÁNTÚLI-KÖZÉPHEGYSÉG ERDÉSZETI TÁJCSOPORT VI. DÉL-DUNÁNTÚL ERDÉSZETI TÁJCSOPORT